JAK VYPADÁ SPOLUPRÁCE

Aby bylo srozumitelné, jaké služby poskytuji, rozděluji svoji expertízu zde na webu na koučování a psychologické poradenství. V obojím mám několikaleté vzdělání a bohaté zkušenosti. V následujících odstavcích s vámi budu otevřeně sdílet má zamyšlení k profesi psychologů a koučů. Teď už jen hrnek horké tekutiny do ruky a pojďme na to.

1. Vzdělání

Aby člověk mohl být psychologem, potřebuje úspěšně dodělat magisterské studium, rozsáhlou stáž a v prvních letech pracovat pod garantem. A aby člověk mohl být koučem? Pravda je taková, že koučem se může stát každý, neboť tato profese v současné době není nijak regulovaná. Znám jedince, kteří si začali říkat kouči po absolvování víkendového kurzu. Myslím si, že pokud má člověk všech pět pohromadě, tak bude chtít nejdřív do problematiky opravdu proniknout, než začne chtít tímto způsobem pomáhat lidem. Asi si dovedete představit, že ne vždy tomu tak je.

Já osobně jsem velmi vděčná za svůj dvouletý magistr a dvouletý výcvik pro kouče. Pokud bych zůstala jen u magistra, tak si dovedu představit, že bych neměla tak silný záběr na cíl a na opravdovou změnu k lepšímu. Dost možná bych se někdy spolu s klienty topila v mluvení o jejich problémech. Kdybych měla za opaskem jen koučovací výcvik, pak si dovedu představit, že bych nebyla schopna účinně pomoci například úzkostným klientům. A vzhledem k tomu, že zvýšená úzkost je epidemie této doby a trpí jí více než polovina moderní populace, tak to by nebylo úplně dobré. Mimochodem, pokud nevíte, co úzkost přesně je, tak to neznamená, že jí netrpíte. Ono totiž existuje spoustu pojmů a málokterý laik se v tom vyzná. Strach, stres, nervozita, úzkost, neuróza, tréma, neklid, napětí, stažení, tlak. Zkuste se normálního člověka zeptat, ať vám popíše rozdíl mezi nimi. Nejspíš neuspěje a v průběhu té snahy si ještě přivodí nejmíň tři zmíněné symptomy.

​© 2013 - 2019    Lucie Úblová, M.A.  |  Kouč a psycholog  |  Praha 1

  • w-facebook
Coach & Psychologist in English Prague