top of page
  • Obrázek autoraLucie Thomas, M.A.

Co (ne)dělat, když vztah drhne

Co s tím, když se člověku srdce roztříští na tisíc kousků, případně chce na tisíc kousků roztříštit partnera?Nejste ve svém vztahu spokojeni? Dejme tomu, že se vám dlouhodobě nedaří zavést respekt a symetrickou komunikaci vysvětlenou v 1. Moudru (ke stažení zdarma). Partner si nemyslí, že dělá něco špatně. Případné zlepšení jeho chování trvá vždy jen chvilku. Nebo jste svůj protějšek poznali v několika bodech 2. Moudra o nevhodných partnerech – odepisuje pomalu, nechce se bavit o budoucnosti apod. Anebo jsou ve vztahu ještě další, závažnější, problémy. Co dál?

Nejdřív bych vás chtěla podpořit. Vím, jaké to je, když někoho milujete a chcete s ním být šťastní, jenže to drhne. Partner stále dělá něco, čím vaši pohodu sabotuje. Dělá něco, co vás zraňuje nebo vám to hodně vadí, a i když jste si s ním už tolikrát promluvili, stále se to opakuje. Anebo je každou chvíli problém s něčím jiným. Vím, jak těžké to je. Člověk zažívá mnoho emocí, které nejsou příjemné.


Tyto pocity jsou typické a známe je skoro všichni:

  • Bezmocco víc můžu udělat? Co mám dělat jinak?

  • Smutekproč se v našem vztahu takto chová?

  • Lítostmohlo by nám spolu být hezky, proč se nesnaží víc?

  • Strach a úzkostco s námi bude dál?

Nikdo nechce zažívat podobný Long Island Ice Tea emoční koktejl. Přesto se to děje každý den milionům lidí ve vztazích, které drhnou. Je zajímavé, že i když se někteří kvůli svému vztahu cítí špatně skoro každý den či obden, nechtějí si přiznat, že nejde o hezký vztah.


Možná si kvůli své komplikované minulosti říkají, že láska prostě bolí a že to se tak přece dělá, toho druhého stále tolerovat a být trpělivý. Víte, že trpělivost je odvozena od slova trpět?


Tady bych chtěla napsat jedno velké a rezolutní NE. Nevěřím tomu, že naším úkolem na tomto světě je trápit se kvůli jakémukoli partnerovi.


Existuje jeden nešvar, který bych ráda zmínila. Tím je, že zamilovaný a/nebo naivní člověk si dovede omluvit úplně cokoli.


Jak takové omluvy mohou vypadat? Kupříkladu:

  • Když on měl těžké dětství!

  • Když ona ho bývalá přítelkyně hodně omezovala!

  • Když on dřív trpěl na úzkosti!

Dovolte mi vás challengovat. Co sejde na tom, že jste si v hlavě vytvořili důvody, proč je partner kvůli minulosti takový a makový? Hlavní by mělo být to, jaký člověk je právě teď s vámi. Pokud už se partner projeví jako nevyhovující, co na tom sejde, že je takový proto a protamto? Realita je, že vedle něj nejste šťastní a ty důvody, proč tomu tak je, jsou vedlejší.