top of page
  • Obrázek autoraLucie Thomas, M.A.

Tři nejčastější příčiny vztahových problémů a jejich prevence & řešení

Kdybyste měli říct jednu věc, která vás ve vašem vztahu trápí nejvíc, co by to bylo? Zeptala jsem se mých sledujících na Instagramu a dostala několik desítek odpovědí. Nepřekvapilo mě, že šlo o stejné věci, které s klienty probíráme v poradně! Jako psycholog se snažím vidět nejen symptomy – tedy problémy, které právě akutně či chronicky pociťujete, ale také jejich příčiny. Přečtením tohoto článku získáte vědomost o třech nejčastějších příčinách partnerských problémů a způsobech, jak jim předejít nebo je účinně řešit. Pojďme na to!Poznámka: slovo partner je v článku užito obecně pro člověka, se kterým jste zrovna ve vztahu.


První příčina problémů: Komunikační (ne)dovednosti


Znáte to, když máte při rozhovoru s partnerem pocit, že vyletíte z kůže? Já ano. Snad nejčastější příčinou vztahových problémů jsou komunikační (ne)dovednosti. Jak se projevují? Co jsou poznávací znamení?


Tady jsou některé vztahové stížnosti, které jste mi poslali:

– nechce se mnou mluvit,

– nerozumíme si,

– stále se jen hádáme,

– musím jí číst myšlenky,

– nemluví o svých pocitech.


Rozeznáváte něco z toho i ve svém vztahu? Cítíte dlouhodobě, že nejste úplně spokojeni s tím, jak vaše partnerské rozhovory probíhají? Pokud ano, je pravděpodobné, že jeden z vás či oba mají rezervy v komunikačních dovednostech. Nebojte, v komunikaci není dokonalý nikdo. Zásadní však je být si svých rezerv vědom a pracovat na nich. Snažit se. Alespoň trochu!


Náš komunikační problém může být spíš povrchový a nesložitý na zlepšení, nebo může být hlubší a zavánět třetí příčinou, ke které se za chvíli dostaneme. Protože se vztahové komunikaci věnuje celá první kapitola mé knihy, kterou si můžete zdarma stáhnout, nepůjdu zde příliš do hloubky. Ve zkratce jde o to pochopit, jak má správná komunikace vypadat a snažit se tomu postupně přibližovat (zatímco akceptujeme, že dokonalé to nikdy nebude).


Základní dovedností k osvojení je potom tzv. symetrická komunikace, která je jak prevencí komunikačních problémů tak i jejich řešením. Jak symetrická komunikace vypadá? V rozhovoru je cítit vzájemný respekt – nikdo nemá patent na pravdu ani se nebojí se vyjádřit. Oba partneři umí nejen mluvit, ale i se ptát a projevit upřímný zájem o druhého. Dovedou hovořit o starostech, ale i radostech. A také jim nevadí spolu mluvit o budoucnosti, čímž se volně dostáváme k následujícímu bodu...


Druhá příčina problémů: Kontrast v „investici“ do vztahu

Máte někdy pocit, jako by vaše láska a péče ve vztahu byla brány zcela automaticky? Mrzí vás to? Některé vaše stížnosti napovídají tomu, že je vztah nevyrovnaný co se týče snahy – tedy v „investování