top of page
  • Obrázek autoraLucie Thomas, M.A.

Jak mít ze sebe lepší pocit

Co mi zajistí dobrý pocit ze sebe? Jak můžu mít hezčí a smysluplnější dny?


Sebevědomí a sebedůvěra

Večer jdete do postele. Trvá to většinou pár minut, než usnete. Někdy pět, jindy třicet. Co se vám honí hlavou? Jaké myšlenky vám tam naskakují samy od sebe? Jaká témata vaše hlava ráda otevírá? Opakují se?


Jak se cítíte ve svém těle? Bolí vás něco, nebo ne? Cítíte nějaké napětí, nebo spíš uvolnění? Jakou část těla vnímáte jako centrum napětí (třeba břicho) a kde máte centrum klidu (například ruce)?


A jak se cítíte emočně? Jaké emoce v tuhle chvíli převládají? Jsou spíš příjemné, nebo ne? Jaký máte pocit ze svého dne? A ze sebe?


Zaměřme se na poslední dvě otázky:

Jaký máte pocit ze svého dne?

A ze sebe?


V těchto otázkách je obsaženo úplně všechno. Nejen jaký máte pocit ze sebe a ze svých dnů. Skrývá se tam odpověď i na to, jaký máte pocit ze života celkově. Ze světa. Z toho, jak trávíte svůj čas. Jaké lidi kolem sebe máte. Jestli vás baví škola nebo práce. Jak se cítíte ve své kůži. Jestli se těšíte na další den. Zkrátka jestli vám vyhovuje, jak žijete svůj život na téhle modré planetě. Jestli to je, nebo není podle vašich představ a hodnot.


Váš dobrý pocit na konci dne může vycházet z toho, jak ten den vypadal a jak jste ho prožili:

– co jste dělali (a jak),

– jak jste se chovali (a s kým),

– jaké hodnoty a vlastnosti jste ztělesňovali (odvaha, respekt apod.).


Jak tedy zlepšit pocit ze sebe?

Vlastně jde jen o to vymyslet, co přesně by měly tři bodíky výše obsahovat, aby to dávalo smysl a líbilo se vám to rozumově i pocitově. A když se vám to podaří poskládat (ne dokonale, ale dobře), potom na sebe dobrý pocit ze sebe nenechá dlouho čekat.


Já vím, že potřebuji mít v každém dni kus produktivity a kus zábavy. Pokud je produktivity hodně a zábavy málo, cítím se vyprahlá a ke konci dne otrávená. Pokud je produktivity málo a zábavy hodně (u většiny dnešních lidí mobil nebo seriály), tak se cítím také otráveně, protože vím, že příliš prokrastinuju a nevěnuju se svým snům a cílům. Klíčem je tedy rovnováha (a ta bude u každého vypadat jinak).


Zde je příklad, jak může takové zpracování plánu pro pěkný den vypadat.


Program:

– vstanu včas,

– 30 minut cvičení,

– 1 hodina učení,