top of page
  • Obrázek autoraLucie Thomas, M.A.

Jak mít ze sebe lepší pocit

Co mi zajistí dobrý pocit ze sebe? Jak můžu mít hezčí a smysluplnější dny?


Sebevědomí a sebedůvěra

Večer jdete do postele. Trvá to většinou pár minut, než usnete. Někdy pět, jindy třicet. Co se vám honí hlavou? Jaké myšlenky vám tam naskakují samy od sebe? Jaká témata vaše mysl ráda otevírá? Opakují se?


Jak se cítíte ve svém těle? Bolí vás něco, nebo ne? Cítíte nějaké napětí, nebo spíš uvolnění?


A jak se cítíte emočně? Jaké emoce v tuhle chvíli převládají? Jsou spíš příjemné, nebo ne? Jaký máte pocit ze svého dne? A ze sebe?


Zaměřme se na poslední dvě otázky:

Jaký máte pocit ze svého dne?

A ze sebe?


V těchto otázkách je obsaženo úplně všechno. Nejen jaký máte pocit ze sebe a ze svých dnů. Skrývá se tam odpověď i na to, jaký máte pocit ze života celkově. Ze světa. Z toho, jak trávíte svůj čas. Jaké lidi kolem sebe máte. Jestli vás baví škola nebo práce. Jak se cítíte ve své kůži. Jestli se těšíte na další den. Zkrátka jestli vám vyhovuje, jak žijete svůj život na téhle modré planetě. Jestli to je, nebo není podle vašich představ a hodnot.


Váš dobrý pocit na konci dne může vycházet z toho, jak jste ho prožili:

– co jste dělali (a jak),

– jak jste se chovali (a s kým),

– jaké hodnoty a vlastnosti jste ztělesňovali (odvaha, respekt apod.).


Jak tedy zlepšit pocit ze sebe?

Vlastně jde jen o to vymyslet, co přesně by měly tři bodíky výše obsahovat, aby to dávalo smysl a líbilo se vám to rozumově i pocitově. A když se vám to podaří poskládat (ne dokonale, ale dobře), potom na sebe dobrý pocit ze sebe nenechá dlouho čekat.


Já vím, že potřebuji mít v každém dni kus produktivity a kus zábavy. Pokud je produktivity hodně a zábavy málo, cítím se vyprahlá a ke konci dne otrávená. Pokud je produktivity málo a zábavy hodně (u většiny dnešních lidí mobil nebo seriály), tak se cítím také otráveně, protože vím, že příliš prokrastinuju a nevěnuju se svým snům a cílům. Klíčem je tedy rovnováha (a ta bude u každého vypadat jinak).


Zde je příklad, jak může takové zpracování plánu pro pěkný den vypadat u studenta VŠ.


Program:

– vstanu včas,

– 30 minut cvičení,

– 1 hodina učení,

– mítinky,

– zdravý oběd,

– 1 díl seriálu,

– chvilka meditace,

– 2 hodiny práce na projektu

– a tak dále.

Přes den zosobňuji tyto vlastnosti a hodnoty:

– nadhled a odstup od maličkostí,

– přátelskost a otevřenost,

– sebepřijetí a shovívavost vůči sobě i druhým,

– svůj strach vyslechnu, ale nenechám se jím ovládat,

– nenechávám svoji váhu, aby ovlivňovala moji náladu.

Sebekoučování

Pro každého bude vypadat ideální den jinak. Proto je třeba se zamyslet nad svými přáními a potřebami a přizvat si k seanci tužku a papír. Můžete to pojmout lehce – během pár minut si intuitivně napsat, co by se vám líbilo, anebo to pojmout trochu vážněji a zamyslet se hluboce, než začnete psát. Nařiďte si budík na 20 až 30 minut a napište si všechny nápady k následující otázce.


Co by mi před spaním zajistilo dobrý pocit ze sebe a ze svého dne?


Máte hotovo? Můžete postoupit v sebekoučování dál.


Kdyby takto ten den opravdu probíhal, byla bych na jeho konci spokojená?

Měla bych ze sebe radost a cítila naplnění? A byla by to opravdová radost?


Odpovědi na tyto otázky vám ukážou, jestli jste to vymysleli „dobře“, nebo ne. Jestli jste tam opravdu zanesli věci, které vás baví, a vidíte v nich smysl, anebo spíš něco, co od vás očekávají ostatní. Jestli s výstupem nakonec nejste spokojení, můžete si nastavit další budík a aktivitu zopakovat. Pokud vám to přijde dobré už teď, gratuluji. Nezbývá, než se nechat vašimi nápady inspirovat a pomalými krůčky je zavádět do praxe.

Chcete rychloverzi cvičení výše? Odpovězte si na otázku: Jaká jedna malá změna by udělala mé dny lepší? („Lepší“ může znamenat: zábavnější, uvolněnější, produktivnější, klidnější, aktivnější, sociálnější...)


Shrnutí pointy dnešního článku: cesta za dobrým pocitem ze sebe spočívá mimo jiné v poskládání si svých dnů tak, abyste z nich před usnutím měli dobrý pocit.


Další myšlenky a tipy na téma sebevědomí najdete v Kapitolách 8 a 9 mé knihy Moudra pro holky.PS: Chtěli byste dostat na e-mail další články, až vyjdou? Zde se můžete přihlásit k odběru. Nemám ráda spam stejně jako vy a tak se ho nemusíte bát, slibuji!

Comments


bottom of page