top of page
  • Obrázek autoraLucie Thomas, M.A.

Psycholog, psychiatr nebo kouč?

Jakého odborníka si vybrat? Psycholog, psychiatr, psychoterapeut nebo kouč? Jak se orientovat v tom, kdo by byl vhodný pro vaši aktuální situaci, nebo pro někoho blízkého? Jedná se o mé názory jako psychologa a kouče.Nejdelší vzdělání má psychiatr, který je doktorem. Jako jediný může napsat léky, což je někdy výhoda, zvlášť v akutní krizi. Minus je, že mnoho psychiatrů nedělá rádo dlouhé a opakované konzultace, takže většinou nejsou nejlepší volbou na delší terapii.


Psycholog také musí mít vysokoškolské vzdělání, alespoň magisterské. Nemůže psát léky, ale má o nich samozřejmě i tak povědomí a může je popřípadě doporučit. Psycholog dělá primárně poradenské konzultace a/nebo diagnostiku.


Psychoterapeut má ukončený psychoterapeutický výcvik. Na jeho základě poskytuje psychoterapii. Může být i psychiatrem či psychologem, avšak nutně nemusí. V praxi znám třeba i maséry a programátory, kteří se rozhodli jít do takového výcviku. Pokud je jejich vzdělání pro vás důležité, zjistěte si to předem.


Kouč by měl mít hotový koučinkový výcvik. Můj trval přes dva roky (500 výcvikových hodin), ale existují i jakési dvouvíkendové výcviky. Jsou také „koučové“, kteří žádný výcvik nemají a říkají si tak na základě absolvování pár jednodenních kurzů. I zde doporučuji prověřit si předem její/jeho vzdělání a zkušenosti. Osobně bych nešla k nikomu, kdo nemá alespoň půlroční výcvik. Kouč pracuje tak, že dává klientovi zajímavé otázky, reflexe a vhledy, které ho vedou k novým chápáním a řešením svých témat. Nešla bych za koučem v akutní krizi.


Terapeut je zpravidla někdo, kdo nemá žádné výše zmíněné vzdělání či výcvik. Má nějaké kratší kurzy, ale teoreticky ani ty mít nemusí. Pojem terapeut není nijak definován či limitován, pozor na to.


Podobně i mentor může být kdokoli, kdo zná a předává nějaké postupy, jak věci udělat či vyřešit. Můžeme se setkat i s dalšími pojmy jako poradce a průvodce.


Čím méně vzdělání, tím více jdeme obvykle do ezoteriky a výzkumy neověřených postupů. Je na každém, aby si zvolil svůj preferovaný druh pomoci. Je také pravdou, že někdy moudrý a vnímavý člověk, přestože není kvalifikovaný, dovede pomoct o dost lépe než vzdělaný, avšak vyhořelý či arogantní odborník.

Nicméně já osobně doporučuji se nejdříve vydat klasickou cestou a tu případně doplnit dalšími „alternativnějšími“ přístupy.


Komu by se dnešní článek mohl hodit? Přepošlete jim ho.PS: Chtěli byste dostat na e-mail další články, až vyjdou? Zde se můžete přihlásit k odběru. Nemám ráda spam stejně jako vy a tak se ho nemusíte bát, slibuji!

Komentarze


bottom of page