top of page
  • Obrázek autoraLucie Thomas, M.A.

Psychická podpora a pomoc zdarma? Existuje.

Každý z nás se někdy dostane do bodu, kdy má pocit, že psychická podpora rodiny a přátel nestačí a je potřeba něco „víc“. Bohužel ne každý má na ono „víc“, například na psychologické poradenství, psychoterapii nebo koučování v danou chvíli dostatečné finanční prostředky.


Ráda bych vás seznámila s různými druhy podpory, za které (téměř) nemusíte platit. Pomohou vám překonat akutní krizi i méně závažné problémy. Nejde jen o typické deprese či úzkosti, ale i o partnerské konflikty, poruchy příjmu potravy, závislosti nebo složitou komunikaci po rozvodu.


Pokud nejste ve finanční krizi a máte zájem o dlouhodobější řešení svých problémů, například formou poradenství a terapie, rozhodně doporučuji zvolit soukromého (tedy placeného) psychologa či psychoterapeuta.


Pokud vám článek bude připadat užitečný, prosím neváhejte ho sdílet ve svých kruzích. Zcela určitě máte ve svém okolí někoho, kdo tyto služby potřebuje, jen neví, kde hledat. Předem moc děkuji za vaši pomoc s šířením těchto informací!1 / 8 Psycholog zdarma


1. Psycholog či psychiatr na pojišťovnu

• Máte v ČR pojištění? Cesta za pomocí by měla začít u vašeho praktického lékaře. Pokud máte psychické potíže, tedy nejedná se „jen“ o seberozvoj, napíše vám žádanku ke klinickému psychologovi či psychiatrovi. Může vám nějakého konkrétního doporučit, nebo si sami vyfiltrujte odborníky pracující s pojišťovnami např. na serveru Známý Lékař. Můžete také kontaktovat svoji pojišťovnu a poprosit je o seznam odborníků kolem vašeho domova. Následně zavoláte a domluvíte si první schůzku, kam přinesete i onu žádanku. Pozor, u psychologů na pojišťovnu si můžete na termín dlouho počkat. Pokud tedy nejste ve finančně těžké situaci, je lepší jít k soukromému odborníkovi.


2. Psycholog na škole

• Na mnoha školách bývá k dispozici psycholog, za kterého platit nemusíte.


3. Psycholog či kouč v zaměstnání

• Některá osvícená pracoviště poskytují poradenství či koučink pro své zaměstnance zdarma.2 / 8 Akutní pomoc


1. Krizové centrum RIAPS: 222 586 768 (nonstop)

RIAPS je zdravotnické zařízení poskytující péči lidem 18+, u nichž je v důsledku náročné životní situace ohroženo jejich duševní zdraví. Centrum poskytuje pomoc formou: nonstop pohotovostní služby; ambulantních konzultací, na které je možné se předem objednat; pobytu na lůžkovém oddělení, nebo docházením do denního stacionáře.


2. Centrum krizové intervence Bohnice: 284 016 666 (nonstop)

Psychiatrická a psychologická pomoc lidem 18+ s akutními obtížemi. Lze zavolat na linku výše nebo se dostavit i osobně, toto krizové centrum nabízí podobné služby jako RIAPS výše. Informace jsou přehledně zpracovány na webu.


3. Dětské krizové centrum: 241 480 511, 777 664 672

Děti a dospívající do 18 let mohou přijít „z ulice“, lepší ale je volat předem.


Krizová centra v dalších městech ČR jsou k najití v sekci 8/8.3 / 8 Linky pro dospělé


Pokud chcete více informací k linkám zde a v dalších sekcích, neváhejte navštívit uvedené weby. Mnoho z nich také nabízí chat online nebo možnost dotazu přes e-mail. Některé poskytují služby i osobně nebo dovedou zprostředkovat právní poradenství v krizi.


1. Linka první psychické pomoci: 116 123 (nonstop, zdarma)

Pomoc dospělým se situacemi, které nejsou schopni zvládnout sami (krize, ztráty, úzkosti, deprese, vyčerpání, samota, vztahové problémy a další).


2. Pražská linka důvěry: 222 580 697 (nonstop)

Poskytuje volajícím krizovou pomoc a základní poradenství. Je možné využít i služeb internetového poradenství formou e-mailu či chatu.


3. Senior telefon: 800 157 157 (zdarma, nonstop)

Linka důvěry pro seniory a jejich blízké.4 / 8 Centra a linky pro ženy


1. Poradna pro ženy a dívky: 603 213 826

Pomoc a podpora ženám, dívkám a jejich rodinám v obtížných situacích souvisejících s těhotenstvím, mateřstvím, rodičovstvím a vztahovými problémy.


2. Linka pro ženy a dívky: 603 210 999 (není nonstop, viz web)

Telefonická linka výše zmíněné poradny.


3. Linka Anabell: 774 467 293 (není nonstop, viz web)

Na lince jsou k dispozici odborníci na nemoci ve spektru poruch příjmu potravy (anorexie, bulimie, záchvatovité přejídání a další).


4. Úsměv mámy: 773 070 362

Centrum pro pomoc ženám, které v těhotenství nebo mateřství zradila psychika.5 / 8 Linky pro děti, dospívající do 18 let a jejich rodiny


1. Linka bezpečí: 116 111 (nonstop, zdarma)

Pro děti, mládež a studující do 26 let.


2. Rodičovská linka: 606 021 021 (není nonstop, viz web)

Na linku mohou zavolat rodiče, prarodiče a další rodinní příslušníci, pedagogové a dospělí, kteří mají starost o dítě.


3. Linka pro rodinu a školu: 116 000 (zdarma, nonstop)

Pomoc pro rodiny, děti i dospělé, pro obavy ohledně ztraceného dítěte, jeho šikany či jakéhokoli ohrožení.6 / 8 Pomoc obětem a zranitelným


1. Modrá linka: 608 902 410, 731 197 477 (každý den 9-21)

Pro pomoc v těžkých situacích včetně rozchodu a rozvodu. I zde je možnost chatu a osobního setkání, viz web.


2. Bílý kruh bezpečí: 116 006 (zdarma, nonstop)

Linka pro oběti kriminality, domácího násilí a stalkingu. Můžete navštívit i některou z poraden v rámci ČR, viz web.


3. Acorus: 283 892 772 (nonstop)

Krizová pomoc ženám (s dětmi) v akutní situaci.


4. ROSA centrum pro ženy: 800 60 50 80 (není nonstop)

Pomoc obětem domácího násilí (ženám). Odborné sociální poradenství a možnost azylového ubytování.7 / 8 Další zdroje podpory


1. Aplikace Nepanikař

Aplikace poskytuje zdarma rychlou první psychologickou pomoc. Obsahuje moduly: deprese, úzkost/panika, sebepoškozování, myšlenky na sebevraždu a poruchy příjmu potravy. Je k dispozici také podpora on-line (chat i e-mailová poradna) a mapa kontaktů na odborníky poskytující psychickou pomoc. Aplikaci si stáhnete ve svém telefonu na App Store nebo Google Play.


2. Národní linka pro odvykání: 800 350 000 (po-pá 10-18)

Linka pro pomoc k překonání jakéhokoli druhu závislosti (hraní, kouření, alkohol, drogy a další).


3. Sociální klinika: 733 644 268

Možnost krátkodobé terapie o 12 sezeních (naživo v Praze i online). Služba probíhá za drobný finanční poplatek za jednotlivá sezení. Výše poplatku je nastavena podle individuální ekonomické a životní situace klienta. Poplatek za sezení je příspěvkem na provoz Sociální kliniky.8 / 8 Seznamy další pomoci


1. Seznam linek důvěry a krizových center po celé ČR

Mnoho českých měst má své vlastní linky a centra pomoci.


2. Mapa odborných služeb

Mapa více jak 1000 míst po celé ČR, kde mohou pomoc zdarma či za dostupnou cenu získat děti, dospívající i dospělí s problémy všeho druhu.


3. Centrum sociálních služeb Praha

Organizace zastřešující různé druhy pomáhajících služeb.


4. Včasná pomoc dětem

I zde je je skvěle udělaná mapa s kategoriemi problémů a odpovídajících center. Název je trochu zavádějící, mnohé uvedené služby jsou i pro dospělé.A to je pro dnešek vše. Připadal vám článek užitečný? Prosím neváhejte ho sdílet ve svých kruzích. Předem moc děkuji za vaši pomoc s šířením těchto informací!

PS: Líbil se vám tento článek a rádi byste čas od času dostali ode mě na e-mail nový? Zde se můžete přihlásit k odběru. Nemám ráda spam stejně jako vy a tak se ho nemusíte bát, slibuji!

Comentários


bottom of page