top of page
  • Obrázek autoraLucie Thomas, M.A.

Psychická podpora a pomoc zdarma? Existuje.

Každý z nás se někdy dostane do bodu, kdy má pocit, že psychická podpora rodiny a přátel nestačí a je potřeba něco „víc“. Bohužel ne každý má na ono „víc“, například na psychologické poradenství, psychoterapii nebo koučování v danou chvíli dostatečné finanční prostředky.


Ráda bych vás seznámila s různými druhy podpory, za které (téměř) nemusíte platit. Pomohou vám překonat akutní krizi i méně závažné problémy. Nejde jen o typické deprese či úzkosti, ale i o partnerské konflikty, poruchy příjmu potravy, závislosti nebo složitou komunikaci po rozvodu.


Pokud nejste ve finanční krizi a máte zájem o dlouhodobější řešení svých problémů, například formou poradenství a terapie, rozhodně doporučuji zvolit soukromého (tedy placeného) psychologa či psychoterapeuta.


Pokud vám článek bude připadat užitečný, prosím neváhejte ho sdílet ve svých kruzích. Zcela určitě máte ve svém okolí někoho, kdo tyto služby potřebuje, jen neví, kde hledat. Předem moc děkuji za vaši pomoc s šířením těchto informací!



1 / 8 Psycholog zdarma


1. Psycholog či psychiatr na pojišťovnu

Máte v ČR pojištění? Cesta za pomocí by měla začít u vašeho praktického lékaře. Pokud máte psychické potíže, tedy nejedná se „jen“ o seberozvoj, napíše vám žádanku ke klinickému psychologovi či psychiatrovi. Může vám nějakého konkrétního doporučit, nebo si sami vyfiltrujte odborníky pracující s pojišťovnami např. na serveru Známý Lékař. Můžete také kontaktovat svoji pojišťovnu a poprosit je o seznam odborníků kolem vašeho domova. Následně zavoláte a domluvíte si první schůzku, kam přinesete i onu žádanku. Pozor, u psychologů na pojišťovnu si můžete na termín dlouho počkat. Pokud tedy nejste ve finančně těžké situaci, je lepší jít k soukromému odborníkovi.


2. Psycholog na škole

Na mnoha školách bývá k dispozici psycholog, za kterého platit nemusíte.


3. Psycholog či kouč v zaměstnání

Některá osvícená pracoviště poskytují poradenství či koučink pro své zaměstnance zdarma.



2 / 8 Akutní pomoc


1. Krizové centrum RIAPS: 222 586 768 (nonstop)

RIAPS je zdravotnické zařízení poskytující péči lidem 18+, u nichž je v důsledku náročné životní situace ohroženo jejich duševní zdraví. Centrum poskytuje pomoc formou: nonstop pohotovostní služby; ambulantních konzultací, na které je možné se předem objednat; pobytu na lůžkovém oddělení, nebo docházením do denního stacionáře.


2. Centrum krizové intervence Bohnice: 284 016 666 (nonstop)