top of page
  • Obrázek autoraLucie Thomas, M.A.

Jak si víc užít Vánoce?

Vánoce jsou za dveřmi, ať už se na ně těšíme, či ne. Pojďme se podívat na čtyři hodnoty, na které se v následujících dnech vyplatí si vzpomenout. Třeba nám pomohou chvíle volna prožít o něco lépe. :-)


Jak přežít Vánoce a svátky?

1. hodnota Přítomnost


Přehnané přemýšlení nad minulostí vede k depresím. Přehnané přemýšlení nad budoucností vede k úzkostem. Co nám tedy přinese klid? Ano, je to žití v přítomnosti. Když se při svátcích přistihnete, že se ponořujete do špatné nálady díky svým vlastním myšlenkám, zabrzděte. Zkuste tu myšlenkovou sněhovou kouli zastavit hned, jak si jí všimnete. Znamená to, že jste se zasekli ve vlastní hlavě, přestali vnímat okolí a zabloudili buď do minulosti nebo budoucnosti („asi jsem koupil/a hloupé dárky,“ „jak zvládnu ten deadline v lednu“ atd.). Ani jedno vám nepomůže užít si svátky, které probíhají právě teď – v přítomnosti.


Zpomalte a svoji pozornost, místo směřování do hlavy na vlastní myšlenky, směřujte ven – tedy na to, co se právě teď děje. Možná zjistíte, že právě sedíte u stolu (tělesné vnímání) při štědrovečerní večeři (časové vnímání) a kolem vás (prostorové vnímání) sedí ti, které máte rádi nejvíce (emoce). Povídají si (sluch) a usmívají se (zrak). Cítíte vůni vanilkové svíčky na stole (čich) a nabíráte si do úst bramborový salát (chuť). Potom pohladíte pejska, kočičku nebo partnera (hmat).


Takto vypadá žití v přítomnosti – nejsme uvíznutí ve vlastních myšlenkách a místo toho aktivně vnímáme, co se děje kolem nás. Při rozhovorech s druhými je upřímně a se zvědavostí posloucháme, místo abychom ve své hlavě analyzovali situaci.


2. hodnota Vděčnost


Předešlé odstavce nás přímo vybízí k tomu, abychom v takových situacích, jako je například štědrovečerní večeře, pociťovali upřímnou vděčnost. Ať je naše momentální životní situace jakákoli, vždy se najde něco, za co být vděčný – a je toho o dost víc, než by se na první pohled mohlo zdát. Právě čtete tento článek? Pak vám gratuluji, umíte číst (14 % dospělých tohoto světa to neumí). Máte funkční oči a ruce. Vlastníte mobilní telefon, tablet, laptop nebo počítač. Žijete tedy v místě, kde je k dispozici elektřina. A to je jen pár věcí.


Navíc při svátcích je jednodušší než kdy jindy všímat si věcí, za které bychom mohli být vděční – že kolem sebe máme lidi, kteří nás mají rádi, ať už jsme jací jsme. Že máme kolem sebe více dobrůtek než kdy jindy. Že máme více času na lidi a aktivity, které nás baví. Že dávají v televizi pohádky z našeho dětství. Že žijeme, jsme svobodní a to, jaký bude další rok, je jen na nás. Když jsme vděční za to, co máme, vysíláme dobrou energii. Ta se k nám potom vrací v podobě více věcí a prožitků, za které opět můžeme být vděční.


3. hodnota Velkorysost


Pro někoho je jednodušší být velkorysý či štědrý v období svátků. Je hezké, občas někomu udělat radost – jen tak. Ať už k tomu je důvod nebo není. Ať už tento čin zlepší náš vztah s danou osobou, nebo ne. Ať už nás to bude stát hodně úsilí, nebo ne. Pro dobré skutky zkrátka můžeme mít dobrý důvod, ale nemusíme. Podobně i altruismus (nesobeckost, dávání) je hodnota, která nikdy nevyjde z módy. Je to hodnota, kterou kdybychom všichni praktikovali o něco víc, můžeme i změnit svět.


S velkorysostí je spojena další hodnota – shovívavost. Pokud nám někdo z našich blízkých skutečně leze na nervy, dobrý skutek můžeme projevit třeba i tím, že v období svátků budeme jeho/její nedostatky prozatímně přehlížet.


4. hodnota Přijetí


Hodnota přijetí neboli akceptace by klidně mohla být tou nejméně zmiňovanou a nejvíce podceňovanou. Zvlášť v této době, kdy se mnoho lidí naivně žene za absolutním štěstím, kdy málokdo zvládá potýkat se s nespokojeností a stresem bez škodlivých návyků (přejídání se, závislosti na nakupování, sladkém, alkoholu, cigaretách). Hodnota přijetí je něco, co máme k dispozici kdykoli. Jak ji využít?


Přijměme především o svátcích věci, které nemůžeme změnit a netrapme se jimi. Přijměme, že třeba nemáme tolik peněz, kolik bychom chtěli. Přijměme, že nejsme dokonalí a nikdy nebudeme (stejně jako naši rodiče, partneři a děti). Přijměme, že naše životy jsou plné jak dobrých, tak špatných změn, a že tak je to v pořádku.


Ať už jsou naše okolnosti při nadcházejících svátcích jakékoli, přijměme je, žijme v přítomnosti, buďme vděční a velkorysí. Stačí to jen zkusit. I to vám zaručí, že si svátky užijete o něco víc. :-)


Další rady na zvýšení životní spokojenosti najdete v Kapitolách 24 a 25 mé knihy Moudra pro holky. První kapitola o vztazích je dostupná zdarma ke stažení.


Komu by se dnešní článek mohl hodit? Přepošlete jim ho.Líbil se vám tento článek? Rádi byste čas od času dostali na e-mail nové články ode mě? Přihlaste se k odběru zde. Nemám ráda spam stejně jako vy a tak se nemusíte o nic bát, slibuji!

ความคิดเห็น


bottom of page