top of page
  • Obrázek autoraLucie Thomas, M.A.

Kdo je toxický? A koho „odříznout“?

„Když cítíte v okolí zápach, hádejte, jak budete za chvíli vonět i vy?“

Glosu berte trošku s nadhledem. Určitě jsme ale všichni zažili to, když člověk přijde domů z baru nebo ne úplně vybrané restaurace a má pocit, že by se měl rovnou celý hodit do pračky. Je to taková menší metafora k tématu dnešního článku. Naše prostředí nás totiž ovlivňuje vskutku mimořádně. A co když se obáváme, že vliv některých lidí na nás je spíš negativní?


Toxická kamarádka / kamarád

Jak poznat, že je třeba někoho „odříznout“?


Poznáte to mimo jiné tak, že v jeho přítomnosti děláte něco, co se vám úplně nelíbí. Například se s tím konkrétním člověkem sotva dostanete ke slovu a většinu „rozhovoru“ jen posloucháte jeho příběhy a strasti. Nebo máte ohledně vztahu rozpačité pocity. Například se kamarádíte s partou, která se každý týden nutně potřebuje setkat a společně se opít. Na jednu stranu je máte rádi a někdy ty historky z takových „pitek“ opravdu stojí za to, ale na druhou stranu vás nebaví bolehlav, zabitý druhý den nebo občasné morální kocoviny. Tady se vyplatí se nad tím pořádně zamyslet. Obvykle nemáme opakující se rozpačité pocity jen tak pro nic za nic.


Trochu toxický vztah taky poznáte podle toho, že se často cítíte k něčemu nucení nebo nabádaní, ať už to ten člověk dělá vědomě, nebo nevědomě. Například – víc pít, kouřit, experimentovat s drogami, jakkoli riskovat své bezpečí či zdraví (například jízda autem bez řidičáku či v opilosti, skákání do neznámé vody, styk bez ochrany) apod.

Tohle nutně nemusí znamenat, že ten člověk je hned toxický. Může tam hrát roli, že ten druhý je velmi mladý, anebo nevyzrálá osobnost. Kroutí se mi prsty, když si představím, že jsem asi v 11 letech nabádala kamarádku k tomu, ať se mnou leze na střechu našeho domu. Byly tam samozřejmě schody, ale stejně. Zvládly jsme to, nicméně znovu bych do toho už nikoho neponoukala.


Často může být dost těžké posoudit, o co jde. Obecně je moje rada v tu chvíli být dospělejší a moudřejší než ten druhý. Zkrátka říct ne a neriskovat. Možná budete chvíli za nudné, ale riskovat své zdraví (někdy i život) za machrování se nemusí vyplatit. Lepší nudný než mrtvý, nebo ne? Většina lidí nemá problém s pudem sebezáchovy. Problém nastává v opilosti. V podnapilém stavu je náš úsudek často velmi zkreslený a naivní, a proto si na to dávejte pozor.