top of page
  • Obrázek autoraLucie Thomas, M.A.

Není s mými rodiči něco špatně?

Proč nám to doma tak drhne? Jak mohu vztahy v rodině zlepšit? Je to moje chyba, když nemám dobrý vztah s rodiči? Anebo je něco špatně s nimi?


To jsou otázky, které si čas od času položí většina z nás. Nicméně v některých případech může být problém hlubší, než by člověk čekal – a to je téma dnešního článku.


Rodina, rodiče a poruchy osobnosti

Dokonalé fyzické zdraví neexistuje. Této skutečnosti většina lidí rozumí, protože mají osobní zkušenost s tím, že je občas bolí břicho, hlava, záda, oči, koleno, případně poznali i horší zdravotní obtíže. Co se týče psychiky, tak tady je to těžší. Mnoho lidí rozlišuje ostatní jen na „normální“ a „blázny“.

Široké spektrum psychického zdraví

Pravdou je, že tak jako se všichni pohybujeme někde na spektru fyzického zdraví a nemoci, pohybujeme se i na spektru psychického zdraví a nemoci. Celé toto spektrum je navíc opravdu široké.


A teď to důležité pro tento článek – to, kde se člověk na spektru nachází, přímo ovlivní jeho schopnost být dobrým rodičem. V podstatě lze říct, že čím je na tom psychika hůře, tím horší rodičovskou schopnost bude daný člověk mít.


S některými psychickými problémy se člověk již narodí, jiné získá až v průběhu života. Někdy v tom hraje roli vlastní přičinění (nesplněné sny) a někdy ne (šikana ve škole či práci).

Deprese a úzkosti

Depresivní rodič bude pravděpodobně nedostatečně emoční a bude působit, že nemá o dítě zájem. Úzkostný rodič bude až příliš opatrný či nervózní a dítě může mít pocit, že oproti svým vrstevníkům nic nesmí a je jako v kleci. A to jsou jen dva příklady z tisíců možných scénářů.