top of page
  • Obrázek autoraLucie Thomas, M.A.

Samota: jak s ní naložit?

Může člověk prosperovat, když je bez partnera? Není lepší být sám, než k sobě někoho urputně hledat? V případě, že je člověk single, na co by se měl zaměřit? Na tyto a další otázky odpovídám v rozhovoru s Anetou Šimečkovou, redaktorkou CNN Prima News.Q: Jak moc těžké je si k sobě najít toho ideálního partnera?


Záleží, co pro nás znamená ideální, a je dobré si to pro sebe vyjasnit. Já například potřebuji, aby měl partner dobré srdce, aby se mi fyzicky líbil a abychom spolu ve vztahu rostli a vyvíjeli se. Pokud tam toto je a zároveň tam nejsou žádné vykřičníky a závislosti, tak za mě je ideál v základu splněn. Všechny problémy jsou pak řešitelné. Co je tedy ideál pro vás? Pokud si to definujete v teorii a potom v praxi jste ochotni být flexibilní, nepřijde mi najití ideálního partnera až tak těžké.


Q: Není lepší být sám, než k sobě někoho urputně hledat?


Myslím si, že na té urputnosti nemusí být nic špatného. Je naopak skvělé, když člověk ví co chce a jde si za tím. Pokud k seznamování přistupuje eticky a nikomu svojí urputností neubližuje, tak jen dobře pro něj. Lásku najde o dost dřív než někdo, kdo jde na rande s novým člověkem jednou za rok.


Q: Jak poznáme, že je vztah toxický?


Poznáme to na sobě tak, že každou chvíli cítíme úzkost – z partnera, ze vztahu, z naší budoucnosti. Příčin takové úzkosti může být mnoho. Partner trpí závislostí co ovlivňuje vztah, nechová se s respektem, lže, je nespolehlivý, nepředvídatelný, neumí komunikovat, nebo na nás aplikuje manipulativní techniky jako gaslighting, izolování od okolí apod. Na toxicitu je dobré se dívat spíš v rámci spektra než černobíle. Pro někoho je třeba lhaní „toxické“ na 6, pro jiného na 9. Záleží, co si o tom myslíte vy a co (ne)jste ochotni tolerovat.


Q: Není potom lepší, aby byl člověk sám?


Určitě. Člověk ve špatném vztahu je dva kroky od dobrého vztahu, single člověk jen jeden krok.


Q: V případě, že je člověk single, na co by se měl zaměřit?


Já bych doporučila trochu té urputnosti zmíněné dříve. Ráda klientům říkám, že láska je jako matematika. Když půjdete jednou za rok na schůzku, vytváříte si jednu šanci na lásku. Když půjdete desetkrát, vytváříte si deset šancí. Ze seznamek vede ke vztahu přibližně jedna schůzka z deseti. Teoreticky tedy můžete maximálně do roka někoho skvělého potkat. Stačí jen chtít a přistoupit k tomu trochu systematicky a sportovně. Neříkám, že je to vždy jednoduché, zvlášť když nás nějaké rande zklame, ale jde to.


Q: Myslím to tak, zda se v ten moment má zaměřit opravdu na sám sebe a lásku k sobě samému, a až pak hledat partnera?


Myslím si, že se ty věci vzájemně nevylučují. Naopak. Se single klienty většinou řešíme obojí naráz, tedy jak jejich seberozvoj, tak i proces seznamování. Samota je skvělý čas na ujasnění si toho, co od života chceme, zhodnocení svých priorit, snů a plánů, reflexi našich návyků, sociálního okruhu apod. Tohle nám pomůže i s představou, jaký typ člověka by se k nám hodil. Zní vám to náročně? Celý proces je jednodušší, když pracujete s odborníkem, který v tomto prostoru umí navigovat, neboť tam už byl sám a se stovkami lidí před vámi. Na druhou stranu, pokud se člověk cítí rozložený z předchozího vztahu nebo kvůli jiným životním okolnostem, rozhodně nemá cenu seznamování lámat přes koleno a do něčeho se nutit. Je lepší dát si čas.


Q: V momentě, kdy je tedy člověk sám – je reálné být šťastný?


Samozřejmě. Ta svoboda může být velmi příjemná, je fajn mít víc času na přátele, koníčky a kariéru. Jen bych doporučila se neizolovat moc dlouho, ideálně ne více než rok. Člověk je tvor společenský a vztah mu prospívá. Dlouhá samota nás oslabuje psychicky i fyzicky. Existují i lidé, kteří vztahy nemusí a blízkost jim nedělá dobře, ale těch je opravdu velmi málo a jde spíš o poruchu osobnosti.


Q: Jsou typy lidí, kteří opravdu nedokáží být sami?


Dle teorie MBTI je například typ člověka „bavič“ někým, kdo se samotě spíš vyhýbá. Extroverti obecně také preferují společnost a sdílení. Jinak to podle mě není o nějakém druhu člověka jako spíš o tom, jestli je daný jedinec srovnaný sám se sebou a se svým životem. Čím víc vadím sám sobě nebo nemám rád svůj život, tím víc mohu chtít někoho jako rozptýlení od své reality.


Q: Myslíte si, že není správné chodit ze vztahu do vztahu?


Ano, většinou to není správně. Znamená to nejspíš, že člověk snadno přebíhá, když se mu někde tráva jeví o trochu zelenější, anebo utíká, když u druhého objeví nedokonalosti. Tito lidé jsou emočně nevyzrálí, neumí řešit problémy, nechtějí nebo nezvládají konstruktivně komunikovat. Vyhledávají hlavně zábavu a potěšení a své potřeby staví několik příček nad vše ostatní. Svým přelétáváním pak dělají paseku v srdcích druhých lidí, ale i ve srdci svém. Věřím, že my všichni (až na psychopaty) máme moralitu zakořeněnou hluboko v sobě a ubližujeme i naší duši, když nerespektujeme druhé.


Q: Jsou i takové situaci, kdy by člověk tedy sám být neměl a jednoduše pro něj single život není?


Jak jsem říkala, pro většinu z nás je single život prospěšný krátkodobě, ale určitě ne dlouhodobě. Hezký vztah může být přímo studnicí pomoci, podpory, povzbuzení, a pocitů bezpečí a přijetí. A to se nedá jen tak snadno sehnat jinde než v romantickém vztahu.


Q: Jsou lidé, kteří se kvůli single životu trápí a upadají třeba do depresí?


Určitě, a je jich celkem dost. Já sama jsem k nim chvíli patřila. První rok single života byl hezký, druhý neutrální, třetí už mě opravdu nebavil a čtvrtý mě vyloženě štval. Zpětně vidím, že jsem se měla méně spoléhat na náhodná setkání a nevěřit moudrům jako „přijde, až to budeš nejméně čekat“ apod. Někdy to tak může být, ale určitě to není pravidlo. Jsem velmi ráda, že se nakonec osvědčila seznamka a našla jsem si tam mého dnes již manžela. Snad jsme příkladem, že to jde, a že na seznamkách najdete fajn lidi.


Q: Co singles poradit, aby se cítili lépe?


Pracujte na sobě – na své psychice, na kariéře, na vztazích s rodinou a přáteli. A zároveň přistupte k seznamování aktivně. Například si stanovte, že budete na schůzku chodit jednou za dva týdny nebo jednou za měsíc tak dlouho, dokud si s někým opravdu nesednete. A hlavně nebuďte zatrpklí vůči seznamkám, neboť tam v této době vzniká většina vztahů. Jestli budete čekat na oslovení nebo příznivou náhodu, můžete čekat i několik let.


Q: Myslíte si, že nespokojeným singles pomáhá třeba meditace a uvědomění si sebe sama? Návrat k sebelásce?


Určitě. Práce na své psychice je nicméně prospěšná v jakémkoli stádiu života. My lidé máme přirozeně v krvi touhu po pokroku a osobním rozvoji. Stagnace nám nedělá dobře a dlouhé strádání už vůbec ne. Zkusme se tedy zaměřit na vztah k sobě, zkoušení nových věcí, experimentování s rutinami a ujasňování své životní vize. Pokud budeme mít pocit, že nám vlastní snahy o seberozvoj dost nepomáhají, je vhodné vyhledat podporu odborníka.


Q: Není sebeláska jednodušší bez partnera?


Pokud nám partner nevyhovuje, je sebeláska stokrát jednodušší ve stavu single. Ale pokud máme dobrého partnera, tak tam je sebeláska úplně nejjednodušší. Jakto? Mnoho z nás se kritizuje za různé nedostatky, ať už se týkají našeho vzhledu, charakteru nebo dovedností. Když máte skvělého, milujícího partnera, bude pravidelně vyzdvihovat vaše silné stránky a utvrzovat vás v nich. Zároveň vás třeba mile překvapí, že mu některé vaše domnělé nedostatky vůbec nevadí anebo je dokonce miluje. To nám může přinést inspirativní a terapeutický nadhled, a naše sebeláska jen pokvete.


Q: Je samota uzdravující?


Rozhodně může být. Ale jen tehdy, pokud ji jako uzdravující vnímáme. Pokud je naše zkušenost s ní pozitivní a máme pocit, že rosteme, je všechno v pořádku. Pokud je člověk sám teprve pár týdnů a už mu samota neskutečně vadí, doporučuji si popovídat s odborníkem – nejspíš máte v sobě nějaká témata, která je potřeba zpracovat. Pokud je samota už dlouhá a nebaví vás, nesnažte se si ji „zhezčit“. Naopak, proaktivně přistupte k seznamování. Čas je naše nejdražší komodita – netřeba pasivně čekat, až se naše neštěstí samo vyřeší. A navíc, řídit svůj život aktivně a nespoléhat se na příznivé náhody či osud je jedna z nejlepších životních strategií.

__________


PS: 7. února vypustím do světa koučovací program, který se tohoto tématu týká. Proto jestli jste single a už vás to moc nebaví, stay tuned! Ale nebude pro každého. Jde o časově a energeticky náročnější program (jen díky tomu však může mít rychlé výsledky).Comentários


bottom of page